עשרת הדברות

בבלוג זה יוצגו השלבים ב' - ה' שבמשימה "עשרת הדברות"


יום שלישי, 29 במרץ 2011

דבר המורה לסיכום העבודה

שלום תלמידים יקרים,
בתקופה האחרונה עסקנו בערכים המגולמים בעשרת הדברות. למדנו אותם, גילינו קשיים, ניסחנו ומיינו את הדברות על פי מיונים שונים כגון: בין אדם למקום, בין אדם לחברו, ניסוח חיובי 'עשה' וניסוח שלילי 'אל תעשה'.
בעבודה שקבלתם הייתם אמורים לבחור בדיבר שהכי קרוב לליבכם ומדבר אליכם. צפייה בבלוג מראה שכל אחד מכם בחר , הרגיש וביטא את עצמו באופן שונה מחברו. כל הדברים שאמרתם וכתבתם הם דברי טעם. ההורים שהסכימו להתראיין הפליאו בחוכמתם ואני מודה להם ששיתפו אותנו בהגיגיהם ובדבריהם המלומדים והמחנכים.
כיתה כמו זו שלנו משקפת את החברה הישראלית בהתגלמותה. רקמה ססגונית של קיבוץ גלויות מרהיב ומעניין. כולכם הגעתם עם הורים ממוצא עדתי שונה לכיתה ח7. מלוכדים תחת מדינה אחת ,שפה אחת, ותנ"ך אחד כי עם אחד אנחנו.
המופלא ביותר מבחינתי בעבודתכם היתה היצירה המדהימה שחברתם וניסחתם על פי הבנתכם וראות עיניכם את מה שאתם בוחרים כדברות חברתיות עדכניות וחשובות לחיים בחברה שלנו כיום.
אביא מקצת הדברות שחוברו על ידיכם:

 1. אל תפגע בשונה ממך.
 2. אל תעשה לחברך את מה ששנוא עליך
 3. עזור לחבר בעת צרה
 4. דבר בכבוד לזולת
 5. אל תפקיר חיי אדם
 6. אל תתעלל בחיות ומנע מאחרים לעשות זאת
 7. עזור לעניים ולחלשים ממך
 8. אל תפגע באחרים בגלל גזעם, צבע עורם, מינם ודתם
 9. אל תשפוט אחרים על פי חיצוניותם
 10. תאמין בעצמך, חשוב שאתה יכול.
 11. נצל כל הזדמנות להתקדם אך זכור לא לנצל אף אחד.
 12. אל תרכל
 13. כבד את אחיך ואת אחותך.
 14. אל תתייאש ואל תיפול ברוחך.
 15. אל תכה את חברך
 16. אל תאשים מישהו ללא בדיקה.

אני חושבת שיצרתם בדברות שחברתם מעין אמנה חברתית מדהימה, שאם כל החברה שלנו תאמץ את ערכיה הרי שנקבל חברה מלוכדת, תומכת וערכית כפי שאכן כולנו מייחלים.
אם אתם תלמידיי, תאמצו ולו חלק מהדברות שחיברתם תזכו לשפר את התנהגותכם, תזכו למצוות ותובילו מהפך חברתי חיובי ובונה כפי שכולנו מייחלים שיחול בחברתנו.
אל תזלזלו בכוחכם. אתם המנהיגים העתידיים. אתם אלו שתבנו את העתיד ואם על פי ערכיים אלו תבחרו לנהוג הרי שיש סיכוי רב שעתיד ורוד יזרח על כולנו.
תודה לכם ולהוריכם.
מרוני קלדרון.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה